.

 



A Csordultig lebegéssel és a Pilátus keresztútjának találkozása

vissza...

2014.01.21, 08:20

Különleges kötetek együttes bemutatójára került sor a Sinka István Városi Könyvtár olvasótermében, 2014. január 16-án délután. A Gittai István válogatott verseibõl összeállított Utu rea címû kiadvány helyett a költõ válogatott prózáiból álló Csordultig lebegéssel címet viselõ kötet bemutatására került sor.


A változás azért történt, mert az Utu rea (Megtett út) – amely immár alkotója 50 éves irodalmi pályafutását foglalja magában – elfogyott a kiadók polcairól. Kocsis Csaba Pilátus a keresztúton c. verseskötete az esemény elõtt alig egy órával került ki a nyomdából.

A kötet összeállításáról, üzenetérõl, történetérõl és a szerzõk pályájának indulásáról beszélgettek a Várad irodalmi folyóirat fõszerkesztõjével, Szûcs Lászlóval. Aki jól ismeri Kocsis Csaba munkásságát, tudja, hogy nem múlhat el esemény anélkül, hogy Csaba ne foglalná dalba a saját gondolatait és a verseket. Így a délután az õ elõadásában, egy Gittai István megzenésített vers elõadásával indult. A zsúfolásig megtelt teremben több alkalommal felpendültek a gitár húrjai. Miczura Károly hegedûmûvész is csatlakozott a muzsikáláshoz. Közösen játszottak el Kocsis Csabával két dalt, melyek refrénjét a hallgatóság velük énekelte.

A jó hangulatot Gittai István anekdotái is fokozták. Elmondásából kiderült, hogy az Utu rea 50 év munkáját foglalja össze, hiszen elsõ versét 50 évvel ezelõtt írta. Saját lapjához kezdetekben egy 16 éves lány álnevével írt, akinek munkáiról fõszerkesztõje ódákat zengett. Kilenc év után tört meg ez a „varázs”, amikor már díjat szerettek volna adni a „kislánynak”, így kénytelen volt leleplezni magát. A most bemutatott kötetének rövid prózáiban megjelennek azok az emberek, akik között élt, akikkel találkozott, hiszen, mint minden mûvész, õ is önmagából „táplálkozik”. A Csordultig lebegéssel címû könyvbõl jókedvûen olvasott fel a szerzõ, amelyeknek tanulságain jót mulattak a résztvevõk.

Mivel mind Gittai István, mind Kocsis Csaba büszkén bihari költõk, szívesen meséltek az õket összekötõ kapocsról, a berekfürdõi emlékekrõl, pályájuk indulásáról.

Kocsis Csaba nagy szeretettel elevenítette fel gyerekkorát, szülei támogató szeretetét. Elmondta, hogy õt minden megihleti, ami rímbe van foglalva, és a verseskötet sokszínûsége, szerkesztettsége utal személyiségére is. Önmagát elsõsorban énekmondónak tartja, és habár írt dalszövegeket is, a versek megzenésítése inspirálja õt. Saját maga illusztrálta könyvét. A képek életrõl és halálról szólnak, a címlapon látható kép Nagyivánon készült.

Természetesen szóba került a kötet elnevezésének eredete is. Kocsis Csaba szerint mindenkinek megvannak a saját emlékei, és saját útja, továbbá maga az istenkép megléte vagy annak meg nem léte. Õ azt az intuíciót kelti, mintha Pilátus maga is megállna és szemlélne a stáció minden ciklusa végén, valamint közben.

A különleges bemutatót Gittai István spontánul elõadott versei, valamint Kocsis Csaba egy Fecske Csabának írt dala zárta. Végül a résztvevõk megvásárolhatták és a szerzõk által dedikáltathatták a köteteket.

Mindkét példányból vásárolható még a Sinka István Városi Könyvtárban.

A programon készült képeket ide kattintva nézheti meg.

 

Faragó Melinda