.
Bihar-kutatás 2014
2014.11.12, 13:48
A Bihari Múzeum és Sinka István Városi Könyvtár, a Hajdú-Bihar Megyei és Debreceni Honismereti Egyesület, valamint a Magyar Nemzeti Levéltár Hajdú-Bihar Megyei Levéltára 2014. november 11-én közös konferenciát rendezett Berettyóújfaluban.
2014-ben immár negyedik alkalommal került megrendezésre a Bihar-kutatás címet viselõ tudományos ülésszak. A 2008-ban útjára indult sorozat teret kíván adni azoknak a kutatóknak, akik Biharral foglalkoznak a határ mindkét oldalán. A szervezõk az interdiszciplinaritás jegyében, tudományágaktól függetlenül fogadták és fogadják az elõadókat, segítséget nyújtva a tudományos eszmecseréhez is.
Ezen a rendezvényen a tudományos elõadások mellett szakmai referátumokat is hallhatott a közönség, amelyek a közgyûjteményekben folyó munkafolyamatokat hivatottak bemutatni.
A konferencián elhangzó elõadások nyomtatott formában is olvashatóak lesznek a Hajdú-Bihar Megyei és Debreceni Honismereti Egyesület elektronikus folyóiratában, az Új Nézõpontban (http://ujnezopont.biharkutatas.hu/).
A rendezvény csatlakozott a Háborús Emlékhelyeket Gondozók Társasága felhívásához, így 11 óra 11 perckor meggyújtottuk az emlékezés mécseseit a Bihari Múzeum kõtárában elhelyezett, az elsõ világháborúban elesett Berettyóújfalui iparosok és kereskedõk emléktáblájánál, valamint az épület elõtt álló II. világháborús hõsi halottak emlékmûvénél.
A köszöntõk elhangzása után került sor a szakmai, majd tudományos elõadásokra.
Kállai Irén múzeumigazgató a Bihari Múzeum legújabb vállalkozásának, a járási múzeumi mintaprojektjének létrejöttérõl, valamint az eddig elért eredményekrõl beszélt. Dr. Krajczárné Sándor Mária muzeológus, múzeumpedagógus ennek a mintaprojektnek a gyakorlati megvalósítását mutatta be képekkel illusztrálva.
Kolozsvári István etnográfus a 1915-ben született Molnár Balázs komádi néprajzkutatóról és a 2015-ös hivatalos emlékév terveirõl szólt.
Török Péter osztályvezetõ (Budapest Fõváros Levéltára) a biharkutatas.hu honlap utóbbi két évét értékelte elõadásában.
Brigovácz László levéltáros, az Új Nézõpont fõszerkesztõje a tudományos online folyóirat alapításának elsõ évfordulója alkalmából mutatta be az eredményeket, illetve célokat fogalmazott meg.
Seres István történésza 19. századiberettyószentmártoni betyárokról szólt elõadásában.
Bulcsú László magisteris hallgató elõadásában a vegyes etnikumú település, Körösszakál román lakosságának identitását és ennek változásait mutatta be.
Csarkó Imre történész muzeológus az elsõ világháborúban harcolt három bihari katona újonnan elõkerült háborús naplóját mutatta be. A csaknem száz esztendeje megfogalmazott gondolatokat naplórészletek felolvasása tette közelivé.
Kiss László történelemtanár a bihari Tisza családot, mint magánembereket és patrónusokat jellemezte.
Kulcsár Beáta tudományos segédmunkatárs (Budapest Fõváros Levéltára) a nagyváradi Weiszlovits/Vaiszlovich családról folytatott kutatásáról számolt be.
Lisztes Nikolett PhD-hallgató a Bihari Múzeum gyûjteményében is fellelhetõ mezõtelegdi Miskolczy család anyagairól általa összeállított internetes adatbázist ismertette, az adatbázis különbözõ funkcióit mutatta be.
Szikla Gergõ igazgatóhelyettes (MNL HBML) a DVD formátumban is megjelent, Bihar és Hajdú megye közigazgatás-történeti kutatási eredményeit ismertette.
Kovács Gergely levéltáros a bihari termelõszövetkezetek levéltári forrásairól beszélt.
A konferenciát kötetlen beszélgetés zárta.
A rendezvényen készült képeket ide kattintva nézheti meg.
Dr. Krajczárné Sándor Mária – Csarkó Imre (Bihari Múzeum)