.

 



Biharból Európába - Tóth Sándor festõmûvész kiállítása

vissza...

2014.01.24, 15:39

Tóth Sándor, Holló László-díjas, Kölcsey-díjas, Pro Regio Bihar kitüntetett, Erdélyi Gábor díjas festõmûvész, Biharból Európába címû tárlata nyílt meg 2014. január 17-én, 15.00 órakor a Bihari Múzeum idõszaki kiállítótermében.


Az alkotó a szegedi Tanárképzõ Fõiskolán földrajz–rajz szakon végzett. Majd a szegedi JATE Természettudományi Karán biológia–földrajz szakon diplomázott. 

Kezdetben Hencidán, majd a berettyóújfalui Arany János Gimnáziumban tanított.

Négy évtizedes pedagógiai munkájával párhuzamosan a festészettel is rendszeresen foglalkozott. Munkáiban több festészeti irányzat elemei ötvözõdnek, egyedi megfogalmazásban.

Az 1960-as évek elejétõl kezdtek megjelenni képei kiállításokon. Eleinte kollektív tárlatokon szerepeltek munkái. Késõbb egyre több egyéni kiállítása is volt Magyarország különbözõ településein.

Olajfestményei Európa különbözõ országaiba: Finnország, Franciaország, Görögország, Németország, és Erdélybe is eljutottak. Egyéni tanulmányutakon többször is járt Athénban, Párizsban, Rómában, Firenzében és Velencében. Az idegen tájak, városok ihlette festmények mellett mindig ott vannak a hazai, fõként az alföldi, a bihari táj közeli múltját bemutató képek és grafikák is.

A Bihari Galéria alapító tagja, valamint 1989-tõl, a budapesti Mûvészetbarátok Egyesületének is tagja.

A Mûvész Úr pályájának, személyiségének elismeréséül több mint 80 barát, kolléga, pályatárs, régi tanítvány tette tiszteletét a megnyitón és gratulált személyesen. Az ünnepségen minden mûvészi ág képviseltette magát, Brandtner Lilla Tóth Sándor saját versével köszöntötte az alkotót, Herczegfalvi Zoltán (hegedû) és Ködöböcz Katalin (zongora) a Város Zeneiskola mûvésztanárai Vivaldi Négy évszak Tél c. darabját adták elõ.

Kolozsvári István, kulturális menedzser köszöntötte a megjelenteket. Ezután Dr. Matolcsi Lajos nyugalmazott egyetemi docens nyitotta meg a mûvészvilág által elismert alkotó tárlatát. A hûséget, kedvességet, a bihari és világi, egyetemes jellegzetességet magán hordozó képekrõl szólt, valamint arról az életpályáról, amely méltóvá vált a Holló-László díjra.

Szavaiból idézünk: „Ha valaki ránéz a képekre, emberi és mûvészi értékeket, alázatot lát az élet és mûvészet iránt, és szeretetet kap. Gyönyörû szépségével képei, alkotói világa mindenkinek szól. Elhozza a bihari vidéket, a távoli fényeket, az ihletet, a falusi házak illatát, a templomok csendjét, õseink hagyatékát. Ezekkel gyarapítja értékeinket, érzelemvilágunkat, a mának üzennek képei, melyek tiszteletet parancsolnak. Akár a hozott kultúráról, akár a hazai valóságról van szó. Tiszta mûvésziségével hazaért, itthon, Biharban, és gazdagít minket is, képei csodálóit. Tóth Sándor a lélek békéjével alkot, vállalja egy szeretetben gazdag világ felmutatását, emberi értékekben kapcsolódó filozófiája vezérli, indíttatja. Képei elõtt felkiáltanánk: állj meg pillanat, mert most vagyunk ma csúcson! – hisz mind egy-egy képpé formált gondolat. Magán hordoz egy hitvallást: hogy ide kell jönni, hogy nem mehetek el innen, ide kell hozni mindent, itt kell alkotni minden szépet és jót, mindent, ami arra érdemes, hogy szeretet gazdagságában ölelkezzenek itt az emberek, hogy a táj szépsége lelki békévé formálja jelenlétünk. Tóth Sándor alkotásaiban, minden színkavalkádba csomagolt harmóniát közvetítõ festménye út az emberi kézforgáshoz. Büszkék vagyunk rá.”

A megnyitó végén maga az alkotó vezette végig a megjelenteket a kiállítóteremben, emlékeit, élményeit, külföldi útjait élvezetesen felidézve. Minden egyes képe, egy külön életpillanatot ábrázol, a hallgatók visszarepülhettek térben és az idõben, Rómába, Londonba és Görögország utcáira. Tóth Sándor 1956-ban festette elsõ képét. Markó Károly képeinek láttán kezdett el dolgozni. Idõvel egyre nagyobb vásznakra festett temperával, olajjal. Kedvenc témáit többször is feldolgozta, de mindig más mélységben, illetve szempontból közelítette meg azokat.

Kiállításának megnyitója alkalmából Tóth Sándor a Bihari Múzeum képzõmûvészeti gyûjteményének adományozott a kiállított képei közül öt darab bihari témájú olajképet (Bihari öreg porta, Tanya Biharban, Faluváros-A régi Berettyóújfalu, Bessenyei-ház, Parasztház) és négy darab grafikát (Roskatag ház, Nádtetõs ház udvarból, Nádtetõs ház deszkakerítéssel, Régi udvar).

Az egyedülálló tárlat megtekinthetõ 2014. március 15-ig.

A programon készült képeket ide kattintva nézheti meg.

 

Faragó Melinda