.

 



Bihari Honismereti Tábor harminchatodszor

vissza...

2012.10.13, 11:31

36 évvel ezelõtt a Bihari Múzeum akkori igazgatója, Héthy Zoltán kezdeményezésére, a helyi pedagógusok közremûködésével elindult – akkor még úttörõtábori keretek között – a Bihari Honismereti Tábor, amelyet eleinte felváltva rendeztek meg Berettyóújfaluban és Biharkeresztesen, aztán 1981-tõl hét évig folyamatosan Keresztes kollégiuma, majd 1989-tõl Berettyóújfalu diákotthonai adjanak helyet a nyári programnak.


 

2012-ben visszatértünk a gyökerekhez: a biharkeresztesi Bocskai István Gimnázium kollégiumában táborozott augusztus 11. és 17. között több mint 30 gyerek: akikbõl 13 fõ érkezett határon túlról, Biharország fõvárosából, Nagyváradról, környékérõl és Margittáról, együttmûködõ szerveztünk, a nagyváradi székhelyû Tanoda Egyesület szervezésében.

A tábor egy hetébõl három nap volt a szakmai terepmunkáé: a környék élõvilágával foglalkoztak a természetjárók Hõdör István irányításával. Kolozsvári István a településszerkezet és a tárgyi kultúra világába vezette be a néprajzosok egyik csoportját, a másik néprajzi szakcsoport a régi gyermekéletrõl gyûjtött Kecse Gabriella és Sándor Mária segítségével.

Két egész napos kiránduláson is részt vettek a táborosok: Biharország „fõvárosába” látogattunk el, ahol Nagyvárad történelmi nevezetességû épületeinek játékos formájú megismerése mellett, a közeli Püspökfürdõ erdejében tettünk túrát, ahol nemcsak a természeti értékeket, hanem második világháborús hadszíntéri nyomokat is tanulmányozhattunk Kecse Attila útmutatásával. A tábor utolsó elõtti napján Bojtra, a tájházba vezetett utunk, ahol egy igen tartalmas napot töltöttünk el: kézmûves foglalkozásokkal, sok játékkal és esti tábortûzzel. 17-én, pénteken a táborzáró ünnepségen a gyerekek beszámoltak egész hetes munkájukról.

A táborban készült képek ide kattintva megtekinthetõk.

A XXXVI. Bihari Honismereti Tábor támogatói voltak:


Balassi Intézet –
Nemzeti Évfordulók Irodája

 



 Nemzeti Kulturális Alap Közmûvelõdés és Népmûvészet Kollégiuma;

 

 


Biharkeresztes Város Önkormányzata, Biharkeresztesi Városi Mûvelõdési Ház és Könyvtár; Bojt Község Önkormányzata, Gondviselés Háza – Református Idõsek Otthona (Biharkeresztes); Petró Attila (Debrecen), Burai Kft. (Bocskaikert)