.

 



IX. Bihari Diéta Márton napon, Berettyószentmártonról

vissza...

2013.11.12, 07:58

2013. november 11-én, a délutáni órákban került megrendezésre a IX. Bihari Diéta, a Bihari Múzeumban. Ez az alkalom azért is volt különleges, mivel pontosan Márton-napon, Berettyószentmárton település elsõ, írásos említésének 800. évfordulójának tiszteletére rendezték meg.


A program a sors közbeszólása miatt fordítottan zajlott, elõször a Debreceni Egyetem két, történész szakos hallgatója tartott elõadást Berettyószentmárton múltjáról.

Mezei Milán prezentációja „ A hõs Pázmánok korcs ivadékai”- a berettyószentmártoni közbirtokos nemesség története címet kapta, amelyben feltárta álláspontját arról, miért érzi kissé mellõzöttnek a település múltjára vonatkozó iratokat; mégis alapos kutatómunkájáról adott tanúbizonyságot a rengeteg, részletes családfák bemutatásával, szemléletes ábrákkal, összehasonlító adatokkal felvázolva a 18-19. századi bihari, közbirtokos nemesség szerepét, helyzetét, az általuk birtokolt földek arányát.

Dúró Ferenc elõadása tovább folytatta ezt a vonalat, ám õ Berettyószentmártont és helyzetét más szemszögbõl és más történelmi korszakban kívánta kutatni. Bemutatója a berettyószentmártoni községi tanács mûködését vázolta fel a Horthy-korszakban, 1920 és 1939 között. Kutatómunkájának fõ célja, hogy az alábbi kérdésekre bõvebb válaszokat találjon, miszerint: milyen döntéshozatali mechanizmus mûködött akkor, és voltak-e érdekcsoportosulások a településen? Él-e még egyáltalán hagyomány az ott élõk között, mint ami a Horthy-korszakban volt, valamint, volt-e szembenállás Berettyóújfalu és Berettyószentmárton között?

A két színes, továbbgondolkodtató elõadás után, Muraközi István, Berettyóújfalu város polgármestere mondott köszöntõ szavakat. Örömét fejezte ki, hogy a Sinka István Városi Könyvtár a Bihari Múzeum és a Bihari Múzeumért Alapítvány együttesen ilyen sokakat megmozgató, tartalmas rendezvényeknek ad otthont, mint ez a Diéta-program is. Elmondta, hogy a világon összesen 24 település õrzi Szent-Márton püspök nevét, az egyik büszkeségünkre, habár 1970-tõl, Berettyóújfaluval összevonva, de addig önálló településként Berettyószentmárton. Kiemelte még, hogy a Márton-nap nemcsak a libáról, hanem az új-bor kóstolásának ünnepérõl is szól, viszont ezen a napon a szellemi táplálék kapott fontos szerepet.

A délutánt egy kiemelkedõ bemutató és átadás zárta. Császi Gyuláné Vitális Julianna ny. tanárnõ beszéde. Életpályájának egy részletét bemutatva ért el ahhoz a ponthoz, amikor eldöntötte, hogy családkutatásba fog. Közel tízévnyi kemény munka, felderítés, utánajárás után elõttünk mutatta meg a családfáját, amibõl önmaga számára is sok minden derült ki a múltból, nemcsak az õsi rokonok kiléte, hanem Berettyószentmártonba való eljutásuk is. Õ büszke kis falujára, ahová annyi emlék köti. Végül: a „Szülõfalum, Berettyószentmárton” c. kutatási anyagát, a hat részbõl álló könyvet mutatta be, amelyben az iskolarendszerektõl kezdve, az élet-és munkakörülményeken és a hagyományokon át, a mezõgazdaságig mindent megtudhat az olvasó a településrõl.

A kötetbõl díszpéldányok kerültek átadásra: egy Muraközi István polgármester úr kezébe, két darab a Hunyadi Mátyás Általános Iskola igazgatónõjének - Kovács Tibornénak, egy a Sinka István Városi Könyvtárhoz került, egy pedig a Bihari Múzeum adattárába.