.

 



Kelet Népe 80 - időszaki kiállításmegnyitó

vissza...

2016.01.02, 10:23

A Bihari Múzeum és Sinka István Városi Könyvtár, valamint a Bihari Szabadmûvelõdési és Népfõiskola Egyesület szervezésében – a Múzeumok Õszi Fesztiválja és A mûvelõdés hete - A tanulás ünnepe rendezvénysorozat keretében – vehettünk részt a Kelet Népe ’80 - A Sebes-Körös partjától az Adler nyomdáig címû kiállítás megnyitóján 2015. október 19-én.


A rendezvény a Körömvirág együttes elõadásával kezdõdött, megzenésített versek csendültek fel Szászné Ökrös Beáta és Kocsis Csaba tolmácsolásában.

Ezt követõen Muraközi István, Berettyóújfalu város polgármestere mondott köszöntõ beszédet. Polgármester úr elmondta, a most megnyíló kiállítás sok szállal kötõdik Biharhoz, a XX. századi történelmünkhöz. Szabó Pál, Sinka István és Barsi Dénes hallgatva az idõk szavára, a Komádi és Vidéke címû folyóirat megszûnése, valamint a Tiszántúli Figyelõ jogainak megszerzése után álmodták meg a Kelet Népét, amely a korábbi folyóiratok szellemi folytatása volt, ekkor 1935-öt írunk. Egy nagy világégést követõen, 1920-ban Csonka Bihar Vármegye megalakul, és Berettyóújfalu megyeszékhely lesz. Ezt a lehetõséget kihasználva, 1927-28-ra már kézzel fogható eredményeknek lehetünk tanúi: Gróf Tisza István Közkórház, Leventeház. Az 1874-ben felépített, a Kelet Népéhez szorosan kötõdõ Községháza ezekben az idõkben jelentõs szerepet játszik a település életében – emlékezett vissza a 80 évvel ezelõtti idõkre, elõzményekre Muraközi István. Az infrastrukturális feltételek meglétét követõen, annak fejlesztése mellett a mai napig fontos feladat, hogy ezek az intézmények kellõ teret tudjanak biztosítani az itt élõ alkotóknak, oktatóknak, tanítóknak, nevelõknek.

A szellemi pezsgés kiteljesedését a Kelet Népe mutatja a legszebben, amely a mai múzeum épületében, Ács Adler József nyomdájában került elõször nyomtatásra, majd országos népszerûségre tesz szert. Polgármester úr a napokban kapott egy elektronikus levelet Ács Adler József fiától, Ács Andrástól, Izraelbõl, melyben minden szervezõnek és résztvevõnek kifejezte köszönetét és háláját, hogy még 80 évvel a Kelet Népe kiadása után is nem csak a szellemi alkotókról, hanem a nyomdászról, Ács Józsefrõl is megemlékezünk.

Muraközi István kiemelte, meg kell köszönnünk a szellemi elõdöknek, hogy próbálták a lehetõségeket erõfeszítést, pénzt nem sajnálva megragadni, kiadványaikkal a parasztságot és középréteget felpezsdíteni szellemi, kulturális téren. Köszöntõje végén mindenkinek jó emlékezést kívánt.

A kiállítást Porkoláb Lajos, a Megyei Népfõiskolai Egyesület elnöke nyitotta meg. Beszédében összehasonlította a 80 évvel ezelõtti korszakot a jelennel, a Kelet Népe indulását jellemzõ körülményeket figyelembe véve. Sinka István: Fekete bojtár vallomásai címû írásából idézve, visszaemlékezhettünk a folyóirat indulása körüli idõkre: „…Délután, mikor mentünk elfelé Komádiból, a Sebes-Kõrös hídon megálltunk. Szabó Pál elõvett egy noteszt és beleírta: Elismeri, hogy Barsi és én leheltük életre a folyóirat nevét, s amennyi tõle telik, õ is támogatja, ha egyébbel nem is, de írásokat ad…”

A megnyitó beszédbõl további sok érdekes részletet ismerhettünk meg a Kelet Népe alakulásáról, életérõl, valamint betekintést nyerhettünk a Népfõiskola mozgalom magyarországi indulásáról, korszakairól, jelenérõl, az emberek (oktatók, hallgatók) egymás közötti egyenrangú tanulási lehetõséget biztosító fontosságáról.

Porkoláb Lajos megnyitója után Dr. Takács Mikós egyetemi adjunktus, A saját és az idegen kultúra a Kelet Népében címû elõadását hallgathatták meg a rendezvényre ellátogatók.

A rendezvény a kiállítás bejárásával, valamint a Bihari Múzeum és Sinka István Városi Könyvtár épületének falán immár 10 éve felavatott Kelet Népe emléktábla megkoszorúzásával ért véget.

A kiállítás díjmentesen megtekinthetõ 2016. január 10-ig, a múzeum idõszaki kiállító termében.

Kulcsár László

A Hajdú-Bihari Napló 2016. január 20-i cikke: