.
Múzeumok Éjszakája a Bihari Múzeumban
2013.06.28, 13:35
Hazánkban 10 éve hagyomány a Múzeumok Éjszakája: egy júniusi szombaton a „múzsák kertjei” rendhagyó nyitva tartással, színes programokkal várják a látogatókat. A Bihari Múzeum szinte kezdettõl fogva részt vesz az országos rendezvényben: általában egy-egy korszakhoz vagy témához kapcsolva az éjszaka eseményeit. Idén a víz ezer arcát kívántuk körbejárni több módon a Berettyó Munkás Horgász Egyesülettel és a Bihari Természetbarát Egyesülettel karöltve.
Bár az idõjárás is megmutatta a víz általa produkálható formáját, az égi áldást (pontosan a kezdés elõtt érkezett, és csaknem egész este „vendégünk volt”), így a színpadi mûsorszámokra is fedett helyen, az elõadóteremben került sor, ám csak kevés programváltozást kellett eszközölnünk, és így is közel 300-an voltak kíváncsiak a rendezvényre.
Berettyóújfalu és környéke egykor vízjárta, mocsaras vidék volt, 1000 éves vármegyénk egyik jellegzetes tájegysége volt a Sárrét. A Bihari Múzeum állandó kiállításában is emléket állítunk az egykori vízivilágnak, most nyáron pedig idõszaki tárlatunkon vidékünk nagy néprajzkutatója, Szûcs Sándor életét és munkásságát ismerheti meg a látogató. Szûcs Sándor igazgatója volt a Bihartordán 1947-ben megalakított Sárréti Népfõiskolának is. A nagy elõd nyomdokán a látogatók megismerhették a felnõttképzés jelenét is: ebben a teremben mutatkozott be a Bihari Népfõiskola. A kiállítóterekben a Bihari Népmûvészeti Egyesület tagjai kosárfonást mutattak be, a gyerekek fahalacskákat horgászhattak és „frászkarikával” dobhattak célba, Veress Sándor pedig halászhálót kötött hagyományos technikával.
Az aktuális „Hónap mûtárgya” is kapcsolódik a vízhez: az újfalui strand történetét mutatjuk be. A Múzeumok Éjszakájára ez a minitárlat kiegészült az egykori bihari fürdõkkel: a 150 éve már országosan ismert Konyári Sóstófürdõ és a nagyhírû bárándi gyógyfürdõ történetét mutatjuk be tablókon, és szemezgettünk a zsákai, a nagyrábéi és a biharnagybajomi strandok múltjából is. Kiállításainkhoz fûzõdött idei kVÍZjátékunk: a múzeumi játéklap megoldása után a könyvtárban folytathatták újabb kérdéssorral: amelyben a víz – fizikai, kémiai jellemzõin túl – a filmmûvészeti, irodalmi, zenei vonatkozásban is megjelent. A játékban résztvevõk között fürdõbelépõt és múzeumi kiadványokat sorsoltunk ki.
A múzeum portáján alakította ki a Bihari Természetbarát Egyesület a „vizes korcsmát”, ahol különbözõ helyrõl származó csapvizeket kóstolhatott a látogató, megízlelhette a szénsavas vizet (régi támogatónk, a Buborék ’92 Kft. ajándéka) és a lúgos vizet (Furta-Forrás Kft. felajánlása), Magyar Sándorné gyógynövényboltjának kínálatából különbözõ magyar gyógyvizeket szintén itt állítottunk ki.
Az este folyamán könyvtárban mutatkozott be a Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság, és az olvasóterembe húzódott az esõ elõl a Berettyó Munkás Horgász Egyesület „Horgászmûhelye”, elõadásokkal, bemutatókkal. Az egyesület tagjai hoztak magukkal halakat – nekik nem ártott az esõ, így az udvaron felállított kis medencében úszkált néhány ponty, keszeg, törpeharcsa a gyerekek örömére, kevésbé szerencsés társaikkal pedig az egyesület bográcsában fõtt halászlében találkozhattunk – minden látogató megelégedésére.
A legkisebbek idén is hallgathattak mézesbábos mesét Kolozsvári-Donkó Rebekától, ezúttal A világszép nádszálkisasszonyt bábozta el különleges mézeskalács figuráival. A gyermekkuckóban ezenkívül diafilmeket vetítettünk Jegesvízi Bálna Bálintról és a rút kiskacsáról.
Az elõadóteremben Vitányi István országgyûlési képviselõ nyitotta meg az estét –akinek sajnos tovább kellett sietnie Körösszakálra, ahol a vihar jelentõs károkat okozott – így már nem láthatta az est fellépõit, akik a következõk voltak: Bajnóca néptáncegyüttes csoportjai (Bóróka, Cserbóka és a „nagyok”), Igazgyöngy Alapfokú Mûvészetoktatási Intézmény hastánccsoportjai és társastáncosai, Erdei Sára és Szabó Konrád; a Diószegi Kis István Református Általános Iskola diákjai: Gróza Ferenc és Botos Bence jelenettel; a REAL TIME duó (Kasza Marika és Karancsi Lajos) vízi melódiákkal, a II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola tanulói egy, Szûcs Sándor által gyûjtött mesébõl készült bábelõadással; a Berettyóújfalui Pávák; a Harmónia Együttes (Mezeiné Kmezt Annamária, Szabó József, Harasztosi Imre) zeneszámokkal, a Berettyó-parti Nyugdíjasok Egyesületének Népdalköre, Furtai Citerazenekar. Az estet táncház zárta a Bajnócával.
A rendezvényen készült képeket ide kattintva nézheti meg.
Az este rendezõi: Berettyóújfalu Város Önkormányzata által fenntartott 2013. január 1. óta egy intézményként mûködõ Bihari Múzeum és Sinka István Városi Könyvtár, a Bihari Múzeumért Alapítvány, és a Bihari Múzeum Baráti Köre.
Civil partnereink: Berettyó Munkás Horgász Egyesület, Bihari Természetbarát Egyesület, Igazgyöngy Alapítvány, Bihari Szabadmûvelõdési és Népfõiskola Egyesület, Berettyóparti Nyugdíjasok Egyesülete, és sok-sok önkéntes segítõ!
Támogatóink: Herpály-Team Kft., Nova Villa 2010 Kft., Buborék ’92 Kft., Csorba György egyéni vállalkozó, Furta-Forrás Kft., Magyar Sándorné, Szabó József vállalkozók
Médiatámogatóink: Bihari Hírlap, Berettyó TV, Berettyóhír.hu, Berettyó Rádió