.

 



41. Bihari Honismereti Tábor

vissza...

2017.08.17, 10:59

 

Negyvenegyedik alkalommal tölthettek együtt egy hetet azok a – javarészt bihari – gyerekek, akik ennek a vidéknek a természeti környezete, múltja és hagyományai iránt mutatnak érdeklődést. A Bihari Honismereti Tábornak idén Körösszakál adott otthont.

 

Az elmúlt években a tábort megrendező Bihari Múzeum Baráti Köre azt a gyakorlatot követi, hogy egy-egy alkalmas táborozóhelyet kiválasztva, az adott települést és szűkebb környékét veszik górcső alá. Így a régóta visszatérő táborozók is újabb élményeket és ismereteket szerezhetnek, az egyesület, valamint maga a Bihari Múzeum pedig újabb személyes kapcsolatokat alakíthat ki, melyek a később szakmai munka új lehetőségeit is megnyitják. Az elmúlt négy évtized erre kiváló példákkal szolgál.

Körösszakál idén először került fel a tábori helyszínek térképére. Korábban egy-egy néprajzi csoport ellátogatott már ide, most azonban itt volt a bázisunk, az Önkormányzat által rendelkezésünkre bocsátott turistaszállóban. Az idei tábor annyiban rendhagyó volt, hogy csoportbontás nélkül, mindenki ugyanazokat a tevékenységeket végezte, ugyanazokat az helyszíneket járta be. Számos segítő és szakmai „mentor” vett részt a munkában, közülük is külön ki kell emelni Monok Sándor tanár urat, aki helyismeretének, tapasztalatainak sok-sok részletét osztotta meg a táborozókkal. Az országhatár közelsége pedig még plasztikusabbá tette mindazt, amit szóban próbálunk bemutatni: az egykor nagy, egységes „Biharország” képét. Ez azért is rendkívül fontos, mert évek óta a táborozók közel fele Bihar megyéből, illetve Nagyváradról ékezik, köszönhetően a táborban társrendezőként közreműködő Tanoda Egyesületnek, melynek elnöke, Kecse Gabriella volt az idei tábor egyik vezetője.

A Kis-Sárrét élővilágával helyben, illetve a Körös-Maros Nemzeti Park biharugrai bemutatóhelyein, tanösvényein ismertük meg. Emellett pedig útba ejtettünk számos kultúrtörténeti jelentőségű helyszínt: Szabó Pál egykori lakóházát, a Vésztő-Mágori Történelmi Emlékparkot, egy szeghalmi magángyűjteményt, több egyházi emléket, templomot, emlékművet, és kóstoltunk helyi ízeket. Mindent, ami a honismeret jegyében kihagyhatatlan. Bizakodunk a hasonló folytatásban, hisz Bihar felfedezését soha nem lehet befejezettnek tekinteni.

 

A honismereti tábort a Nemzeti Kulturális Alap támogatta.