.
43. Bihari Honismereti Tábor
2019.09.24, 14:32
Ismét bebizonyosodott: hogy a Bihari Múzeum és egyesülete, a Bihari Múzeum Baráti Köre hagyományos nyári programjának túl a negyedik X-en is van létjogosultsága, hiszen a XXI. századi bihari diákok is érdeklődnek környezetük, múltjuk iránt.
Az idén július 21–27. között Körösszakál „főhadiszállással” megtartott tábornak a tavalyihoz hasonló nagy létszámú lakója volt, közülük 19-en Nagyváradról és környékéről érkeztek a határon túli Tanoda Egyesület szervezésében.
2019-ben a fő témánk a Sárrét, illetve a víz volt. A hat nap alatt a táborosokkal túráztunk a Sebes-Körös partján, sétáltunk a folyó holtágánál Gyomaendrődön, szakmai vezetésen vettünk részt a dévaványai túzokvédelmi látogatóközpontban, a Berettyó-parton megtudtuk, milyen munkát végez a TIVIZIG. Néztünk dokumentumfilmet az utolsó pákászról és a túzokokról, megismertük a Sárrét neves néprajztudósának, Szűcs Sándornak életét, és testközelből „tanulmányoztuk” Berettyóújfalu gyógyvizét. Jártunk az Endrődi Tájházban, a halászattal ismerkedtünk a Bárka Látogatóközpontban, a földművelés és állattenyésztés egykori kézi eszközeivel, illetve gépesített változatukkal a nagyrábéi Mezőgazdasági Hagyományok Gyűjteményében. A diákok rácsodálkozhattak arra is, milyen ügyes Bigyó, a segítő kutya, s a hét során két nyomkereső játékban is kipróbálhatták szemfülességüket. Kézműves-foglalkozásokban sem volt hiány: dobósárkány, öntött és mártott gyertyák sokasága, csuhé- és gyékényfigurák, ördöglakatok készültek a szorgos kezek alatt, sőt, az analóg fotózás rejtelmeibe is bepillantást nyerhettek a gyerekek, a fénykép elkészítésétől az előhívásig saját maguk csináltak a táborozók mindent.
A tábor zárónapján az egész hetes élményeket foglaltuk össze, követve a kor szellemét: digitális „tablókat” készítettünk, amelyeket a diákokért érkező szülőkkel zsúfolásig megtelt kultúrházteremben mutattunk be a táborzáró ünnepség keretében.
Köszönjük mindenkinek, aki hozzájárult, hogy az idei honismereti táborosok nyarának egy hete ennyi élménnyel telhetett, név szerint: Monok Sándor tanár úrnak (Körösszakál), a dévaványai Sterbetz István Túzokvédelmi Látogatóközpont munkatársainak, Szonda István múzeumvezetőnek (Gyomaendrőd), Nemes-Lajsz Julianna igazgató asszonynak és munkatársainak (Szűcs Sándor ÁMK, Biharnagybajom), Ványai Gusztáv gyűjteménytulajdonosnak és munkatársának, Bogya Pálnak (Nagyrábé). Hálánkat fejezzük ki ezúton is Bodnár Péternek, a berettyóújfalui TIVIZIG munkatársának az előadásért, a debreceni AURA Segítő Kutya Alapítványnak a bemutatóért, a Bihari Népművészeti Egyesület tagjainak, Makleit Bélánénak és Oroszné Fekete Zsuzsának a kézműves foglalkozásokért, Vezendiné Borbély Margit könyvtárosnak az izgalmas nyomkereső játékért.
Végül, de nem utolsósorban ezúton is köszönetet mondok felnőtt segítőimnek az egész heti fárad(hatatlan)ságukért: a társszervezőnk, a nagyváradi Tanoda Egyesülettől Kecse Gabriellának, Kecse Attilának és Oláh Andreának, továbbá Takács Évának, Kondor Beátának és Sain Máténak.
A táborozók nevében:
Dr. Krajczárné Sándor Mária
táborvezető
A 43. Bihari Honismereti Tábort pályázati úton a Nemzeti Kulturális Alap, a Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat és Berettyóújfalu Város Önkormányzata támogatta.