.

 



Örök verseny és együttmûködés a kultúráért

vissza...

2014.01.24, 15:31

Debrecen és Nagyvárad, a két legfontosabb térségi, kulturális központról szóló elõadásokkal folytatódott a Magyar Kultúra Ünnepi rendezvénysorozat a Bihari Múzeumban. A Megyei Népfõiskolai Egyesület és a Bihari Múzeum közös rendezésében tartották meg Berettyóújfaluban, 2014. január 20-án, a „Versengés és együttmûködés az évszázadok során Debrecen és Nagyvárad között” elnevezésû tudományos elõadásokat.


A prezentálók között volt Dr. Fleisz János történész, egyetemi tanár Nagyváradról, valamint Bakó Endre irodalomtörténész, Debrecenbõl. Meleg Vilmos nagyváradi színmûvész Ady, Csokonai, Juhász Gyula és Horváth Imre versekkel színesítette az elõadásokat.

Porkoláb Lajos, a Megyei Népfõiskola elnökének bevezetõjébõl kiderült, hogy 14 évvel ezelõtt indult el ez a kultúra napi rendezvénysorozat, melynek témájául több alkalommal is e két város kapcsolatáról hallhattak elõadásokat, kerekasztal beszélgetéseket az érdeklõdõk Berettyóújfaluban, Margittán, Nagyváradon is. Kiemelte, hogy nagyon fontos, nemcsak az elõadások témáiban szereplõ két város, hanem maga a bihari, helyi identitás szerepe is, és ezért büszkék erre a hagyományra.

Dr. Fleisz János történész prezentációja a mûvelõdés hetének megfelelõen hangsúlyozta a közös gyökereket vert elõadássorozatok fontosságát, a megemlékezéseket, a rendezvényeket. Fontosnak tartotta megemlíteni, hogy amellett, hogy az évszázadok alatt a két város, Debrecen és Nagyvárad igyekezett a másikkal tartani a lépést, versenyeztek, de együtt is mûködtek. Felvázolta ennek további perspektíváját, az egymásra utaltságot, annak jelentõségét, hogy mennyire lesz fontos és mérvadó Nagyvárad felzárkózása, Debrecen utáni mintakövetése.

Míg történész úr természetesen történelmi adatokra hivatkozott, addig Bakó Endre Debrecen és Nagyvárad irodalmi kapcsolatairól szólt. Egy-egy író, költõ nevének megemlítésével fedte fel azok látásmódját, és szemléletváltozását, ahhoz képest, amikor egyik vagy másik városban alkottak. Érdekességként elmondta, hogy Váradon máshogy írtak a költõk, másképp tekintettek a világ dolgaira, és hatással is voltak egymás fejlõdésére. Ezzel szemben, Debrecen, a kálvinista Róma, más szellemi fejlõdésen ment át, felfelé ívelésében bevonzotta az újat. Debrecen a maradandóság városa, mely megõrzi az értékeket. Elhangzott a két város irodalmi, kulturális kapcsolódása terén Ady Endre, Csokonai Vitéz Mihály, Horváth Imre, Juhász Gyula és Méliusz Juhász Péter neve is.

A programon készült képeket ide kattintva nézheti meg.

 

Faragó Melinda